Projekt- Malý řemeslník

Z dětí se stávají malí řemeslníci

Na konci února se Mateřská škola Žižkova zapojila do projektu Malý řemeslník, který pořádá Svět techniky v Ostravě Vítkovicích. Během pěti lekcí každé pondělí dopoledne navštíví školku dva lektoři, kteří formou her a praktických dovedností seznamují se základy řemeslných činnosti, se kterými se dnes děti v domácnostech běžně nesetkávají. Předškoláci si tak mohou vyzkoušet řadu zajímavých řemesel při výrobě hraček, které si pak odnesou domů. Pýcha na vlastní výtvor je totiž jednou z největších motivací nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Zkušenost mnoha rodin s řemesly se totiž v současnosti omezila pouze na objednání služby v případě poruchy auta nebo pračky. Jen málo domácnosti je proto dnes vybaveno vrtačkou nebo pilkou a děti tak prakticky nemají možnost se s tímto druhem nářadí seznámit. Přitom právě kutilství je prvním krůčkem k získání nejen zručnosti, ale také trpělivosti nebo představivosti, které je nutné u dětí stále rozvíjet. Cílem každé hodiny, které se vždy účastní skupinka maximálně šesti předškoláků, je seznámení se s konkrétními nástroji a s jejich použitím. Děti si tak mohou vyzkoušet například šroubování, řezání, smirkování nebo zatloukání hřebíků. Malí řemeslníci jsou stejně jako lektoři oblečeni do montérkových blůz a nezbytnou součástí jejich výbavy jsou rovněž ochranné brýle. Technické vybavení je pak pečlivě voleno podle věku a druhů prováděných operací, přičemž po celou dobu lekce odborně vyškolení instruktoři kladou velký důraz také na bezpečnost práce.

Tento projekt spolufinancuje město Krnov v rámci podpory polytechnického vzdělávání a děti o něj mají opravdu velký zájem, protože se vzdělávají v dovednostech, ke kterým se jen tak na sídlišti nedostanou.

Milada Holínková, Mateřská škola Žižkova

fotky